10 mënyra për të pasur një trup të bukur

Mënyra 1

Pini uje sa me shume te keni mundesi gjate dites . Rekomandohen deri ne 10 gota uje ne dite . Uji gjalleron metabolizmin dhe ndikon pozitivisht ne mbarevajtjen e tij. Uji te krijon ndjesine e ngopjes pa marre kalori. Per cdo 2% dehidratim , muskujt humbasin 13 % fuqi.

Mënyra 2

Eshte provuar qe te konsumosh 1 luge vaj ulliri pas mbarimit te drekes ose darkes ndihmon ne largimin e dhjamrave te teperta ne organizem.  Kjo eshte paksa e cuditshme per shumekend qe e degjon por eksperienca e atyre qe e kane provuar rezulton pozitive.

Mënyra 3

Ne pergjithesi duhet te zgjedhesh nje suplement per te bere te mundur marrjen e dozave te nevojshme te vitaminave ose mineraleve. Perdorimi i disa te tilleve ne dite mund te jete edhe me efekt toksik per organizmin.

Mënyra 4

Suplementet jane shtesa ushqimore ne rastet kur mendohet qe me ane te ushqimit nuk po merren sasite e mjaftueshme te vitaminave dhe lendeve minerale. Ne rastet kur vaktet jane te pasura nuk ka nevoje te perdoren suplementet ushqimore si psh komplekset e mirenjohura si Centrum.

Mënyra 5

Kosumoni ushqim sa me cilesor.  Sa me cilesor te jete ushqimi aq me mire reagon organizmi ndaj tij. Rekomandohen te konsumohen porcione te vogla ushqimi  5-6 ne dite ne vend te tre vakteve klasike qe perdoren zakonisht. Porcionet me te vogla treten me shpejt dhe i japin me shume energji orgainizmit.  Duhet qe sasia e proteinave  te jete me e madhe se sasia e karbohidrateve  gjate nje vakti. Balancimi i ketyre 2 perberesve ka nje rendesi te vecante per organizmin. Psh rekomandohet 2 gr protein per kg peshe te trupit.

Mënyra 6

Vendosni nje rregull ne jeten tuaj persa i perket ushtrimeve fizike. Rekomandohet qe te zhvilloni nje aktivitet fizik si : vrapim , palester , not etj 3 here ne jave nga 45-60 minuta. Vendosja e ketij rregulli ne jeten tuaj do jete dicka pozitive per nje pamje gjithnje ne forme te trupit tuaj.

Mënyra 7

Vrapi , bicikleta , noti jane disa sporte qe ngrene rrahjet e zemres gjate kohes se stervitjes. Keto stervitje rekomandohet te behen rregullisht por duke u konsultuan edhe me specialistin ose mjekun tuaj persa i perket benefiteve apo rrisqeve qe mban tejkalimi i disa normave te caktuara.

Mënyra 8

Stervitje force. Ketu behet fjale per stervitjen me pesha. Kjo lloj stervitje nuk ka ndonje zevendesues per te dyja gjinite.  Eshte nje menyre efikase per te krijuar dhe shtuar masen muskulore dhe ndihmon ne djegien e shpejte te kalorive te marra. Tre here ne jave nga 30-60 min eshte me se mjaftueshme per kete qellim.

Mënyra 9

Shplodhuni. Pas nje stervitje fizike ajo qe i nevojitet me shume organizmit eshte shplodhja. Eshte e rendesishme qe pas shplodhjes te ndiheni me te relaksuar dhe me nje nivel me te ulur te stresit. Gjumi duhet te jete i mjaftueshe dhe cilesisht i mire per te arritur nje clodhje optimale.

Mënyra 10

Stervituni me nje shok / shoqe. Kjo mund te jete nje keshille teper e vlefshme qe do u jepet.  Stervitja me dike tjeter ka avantazhet e veta te pa krahasueshme.  Ne nje moment dobesie ju do keni dike qe tju ndihmoje , ashtu edhe ne rastet qe po e teproni do keni dike qe tju keshilloje. Eshte nje ndjesi pozitive e cila gjithnje e me shume ju shtyn qe te vazhdoni te sterviteni.  Ne rastet kur njeri nga ju mendon ta braktise stervitjen eshte pikerisht shoku i stervitjes qe te inkurajon qe te mos e besh nje gje te tille dhe kjo pergjithesisht fuksionon.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *