4 Këshilla për ushqim që të jeni më fit

Për shumë nga në, një nga sfidat më të mëdha për të qenë të shëndoshë, të qenurit FIT do të thotë se duhet të i përshtatur një dijete strikte pa marrë parasysh orarin tonë të përditshëm. Jetët tona jashtë fitnesit mund të jenë shumë të ngarkuara, por nëse përcjellni këto 4 këshilla, do të ju ndihmojnë të qëndroni më gjatë pa ngrënë racionin e rregullt të ushqimit.

  1. Përgatisni një pjatë me kokrra të tërshërës

Përgatisni një përzierje me kokrra të tërshërës për 4 persona. Vendosni këto kokrra në secilën pjatë të pllastikës dhe pastaj mbeshtjellini me cellofon dhe vendosini në frigorifer. Më pas kur të zgjoheni në mëngjes do t’a keni gati ushqimin e përsosur për mëngjes. Ose nëse së pari shkoni në punë, kur të vie koha për të ngrënë mëngjes, vetëm merrni këtë pjatë, vendoseni në një sahan që nuk djeget në mikrovalë, dhe më pas kur të ngrohet, vëjini një lugë gjalpe që ju pëlqen.

Gatimi: 4 gota ujë në një tenxhere. Vendoseni tenxheren në temperaturë, që të vlojë. Më pas hedhni një lugë më fara tërshëre si dhe një lugë cinamon. Zieni këto të gjitha së bashku për 3 minuta. Largojeni më pas tenxheren nga zjarri, mbulojeni dhe futeni në frigorifer. Deri në mëngjes, farat e tërshërës do ta kenë thithur ujin.

Një e servuar e kësaj përgatitje, përmban 160 kalori, 28 gramë karbohidrate, 4 gramë fibra, si dhe 6 gramë proteina.

  1. Përgatisni vezë të ziera

nutri-2

Në fillim të çdo jave, zieni disa vezë, qërojini, dhe mbajini ato në frigorifer. Vezët janë një lloj ushqimi i fuqishëm, si dhe janë lehtë kombinohen me sallatë, sendviq, apo edhe ndonjë ushqim që përmban speca.

1 ve e madhe përmban 6 gramë proteina dhe 70 kalori.

3.Kudo veni, rostiçeritë me vete ti keni

nutri-3

Arma më e mirë për të pasur një lloj të ushqimit që ju gjindet çdoherë është të keni ndonjë rostiçeri me vete, do të thotë, ta vendosni ate në veturë, zyrë, çantë, ose kudo që ju kaloni kohën. Çokolladat që përmbajnë proteina, bajamet e papërpunuara, pemët si mollat apo portokajt, mund t’i konsideroni si ushqime në formë rostiçerie që mund t’i keni kudo në çdo kohë.

  1. Hidratimi

nutri4

Lehtë është të harroni të pini ujë nëse jeni zënë, por se hidratimi është një nga faktorët më të rëndësishëm  për një shëndet të mirë. Mbani një shishe ujë në veturë, ose kudo që kaloni kohë më së shumti. Bëjeni shprehi edhe të pini, kur të konsumoni pije alkoholike.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *