5 llojet e ushqimeve nga të cilat mund t’i marrim proteinat

Kur është fjala për shëndetin tonë dhe formën fizike, ka dy gjëra që duhet tju vine në mendje, këto janë aktivitetet tona fizike si dhe dieta ushqimore e perditshme. Për të qenë fizikisht të aftë dhe plotesisht të shëndetshëm, fillimisht duhet të stërviteni mjaftueshëm shoqëruar nga një dietë shëndetshme dhe e balancuar me ushqime të freskëta, natyrore dhe me vlera ushqyese. Proteinat dhe ushqimet që përmbajnë proteina janë një shëmbull tipik.
Proteina është thelbësore për rritjen dhe riparimin e indeve të muskulor për shkak se amino acidet që përmban proteina janë

të nevojshme për ndërtimin e muskujve. Përveç qenit dobishme per muskujt proteinat janë të dobishme në trup për shumë arsye të tjera. Proteinat gjenden në ushqime të ndryshme, por problemi zakonisht qendron tek sasia e proteinave që përmban çdo ushqim, sepse ajo ndryshon në varësi të produkteve ushqimore. Nëse keni ndërmend për të shtuar një burim të lartë të proteinave në dietën tuaj, atehere hidhini nje sy listës së mëposhtme qe permbajnë burimet më të mëdha të proteinave.

Veza- Kur është fjala për proteina dhe vlera ushqyesve vezët janë një nga përbërësit më të shendetshme dhe më të dobishme. Çfarë është e rëndësishme kur zgjedhjen vezë është për t’u siguruar që ata janë të mbarështimit natyral.Pra sa më pak vezë industriale dhe me shume te tregut te fshatarëve. Një vezë përmban rreth 6 gram proteina. Përvec proteinës vezët permbajne dhe aminoacidet qe per trupin jane shume te nevojshme që ne ushqimet e tjera nuk eshte kaq e theksuar. Ato janë gjithashtu të pasura me minerale dhe vitamina B, që i bën ata tepër të shëndetshme.

Byftek Viçi – Optimalja do te ishte te konsumoni byftek nga vici i rritur vetem me bar neper fusha dhe jo nga vici i rritur brenda kafazeve te stallave per shkak se mishi i vicit i rritur natyrshëm është me i shëndetshem dhe më shumë ushqyes. Mishi i vicit dhe shumë mishra te tjetë te kuq përmbajne sasi të konsiderueshme të proteinave, e cila i bën ata një nga burimet më të mira. Bonus: ata kanë shije të shkëlqyer. Nje racion biftek 225 gram përmban rreth 32 gram proteina. Përveç proteinave bifteku është i pasur me minerale, duke përfshirë zink dhe hekur që forcon qarkullimin e gjakut dhe sistemin imunitar.

Gjoks dhe fileto pule – Kur ne flasim për burimet e proteinave, gjëja e parë që vjen në mendje janë sigurisht filetot e pules. Kjo është sigurisht një arsye e mirë. Gjoksi i pules pa lëkurë eshte krejtësisht pa yndyrë pervec nje sasie te vogel te paperfillshme, cfare u mundeson atyre qe sterviten një përbërës te persosur për të djegur dhjamin dhe ndërtimin e muskujve. Një gjoks pule madhësi mesatare përmban rreth 28-32 gram proteina. Një tjetër arsye pse njerëzit preferojnë gjoksin e pules është fakti se ju mund të kombinohet lehtesisht ne sallatra ne gjellera por edhe i shoqeruar me vaj ulliri dhe limon.

Whey Protein – Për secilin qe stervitet dhe që përpiqet për të ndjekur një dietë me një sasi të lartë të proteinave, siç është rasti me bodybuilders, Whey Proteins është një nga zbulimet më të mëdha te fushes . Whey Rpotein është një produkt i ardhur nga produktet e qumështit, në mënyrë specifike në procesin e prodhimit të djathit. Proteina Whey vjen në shije të ndryshme dhe një protein shake përmban rreth 35-38 gram proteina kur ajo është e përzier me qumësht apo ujë.

Peshku – Peshku është një ushqim me vlera të shkëlqyera ushqyese, i cili përmban një sasi të lartë të proteinave , vitaminave dhe mineraleve, duke përfshirë vitaminë A dhe D, fosfor, magnez, selen, dhe jod .Te gjitha kto te përfshira në peshkun e detit dhe me pak ne ato te liqeneve dhe lumenjve. Përveç kësaj, acidet yndyrore esenciale qe gjenden në peshk janë të nevojshme për zhvillimin e duhur fizik dhe zhvillimin e sistemit nervor.Proteinat ne mishin e peshkut jane lehtesisht te tretshme, dhe sasia e ketyre proteinave ndryshon në varësi të llojit të peshkut mes 18g dhe 25g e proteinave për peshk 100g. Duke jetuar ne Shqiperi kemi luksin akoma qe produktet e peshkur te jene te fresketa por edhe me nje cmim te arsyeshem. Pastaj sduhet te harrojme karkacelat e detit, kallamaret dhe oktapodet qe pervec perfitimeve nga ana e fitness 2 here ne jave shtojne larmishmerine e tavolines tuaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *