5 recepte të ushqimit që gatiten shpejtë

Nuk keni kohë dhe dëshironi të gatuani diçka të shijshme më shpejtë ? Jeni me fat, këto 5 lloje të ushqimeve që do t’i shihni më poshtë gatuhen për më pak se 5 minuta. Secila prej këtyre llojeve të ushqimeve do të ju ndihmojë të rigjallëroni metabolizmin tuaj, si dhe humbni kilogramë të tepërt.

Konsumoni këto lloje të ushqimeve për të qenë shtatëhedhur ose përzijeni ato me ushqime të tjera, dhe humbni 5 kg për 30 ditë (vetëm se sigurohuni që të ushtroni 45 minuta kardio 4 herë në javë.

Mëngjesi

Tartinë me manaferra – Sallatë me trumzë

5-meals-01

Përbërësit: Manaferrat, trumza, sheqer, limon të shtrydhur, kripë, bukë franceze, gjalpë, jogurt me shumë pak yndyrë

Kalori: 393

Dreka

Një shake me sendviq me humus

5-meals-02

Përbërësit: mjedra, lakrat jeshile, jogurt pa yndyrë, banane, mjaltë, gjalpë të bajameve, fara e grurit, akull, kifle.

Përgatisni nga një shakë më një sendviq të hapur: një lugë të vogël me humus  në kifle.

Kalori: 407

Tuna me fasule të bardha Krostini

5-meals-03

Udhëzim: Ngrohni skarën apo plloqën. Në një sahan, përgatitni një sallatë me tuna dhe fasule të bardhë: 1 konservë tuna me vaj të ullirit, të tharë; 1 konservë me fasule, të thara; 2 lugë të mesme me limon të shtrydhur; dhe 1 lug me majdanoz të copëtuar; vendosjani edhe një çerek lugë kripë dhe biber. Përmbi i vendosni paksa djath Fontina të integruar; pastaj përvlojeni 2-3 minuta deri sa të ketë marrë ngjyrën e arit.

Kalori: 394

Darka

Pulë të pjekur me misër dhe kokrra të mëdha të pasulit

5-meals-04

Udhëzim: Vendoseni një tigan në temperaturë të lartë. Lyeni 4 copa të pulës me çerek lugë të vogëla me kripë dhe biber. Në ndërkohë, nxeni një lugë të mesme me vaj të ullirit në temperaturë të mesme. Shtoni një tas me fasule kokërrmëdha, të shkrira; gjysmë tasi me misër; një gotë me patligjona. Zijeni të gjitha këto, deri sa të reshken patligjonat. Vendosni pak Parmesan dhe gjysmë gote me gjethe borzilok.

Kalori: 378

Oriz i kaft i gatuar me sojë

5-meals-05

Përbërësit: Oriz i kaft, ve, salsë nga soja, lakër, cilantro, arra, sallatë të gjelbërt,  uthull me shijë xhenxhefili.

Kalori: 438

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *