5 Strategjitë për t’u ndjerë I lehtësuar nga stresi!

Ndjeheni I stresuar?! Provoni këto strategji të ushqimit dhe argëtohuni. Përveç dijetës, shkoni edhe në banjë popullore.

Edhe nëse përpjekeni shumë, ju gjithmonë do të lini vend edhe për shokun tuaj të moçëm, stresin. Njerka juaj e tmerrshmë, shefi juaj I padurusheshëm, ose fëmijët që bërtasin, ju prishin disponimin. Shumica nga ne jetojmë me ca stres, e përballojmë, por nëse keni shumë stres, mund të jeni të rrëzikuar nga depresioni, rrahjet e shpejta dhe sulmet e zemrës.

Stresi mund të jetë I dëmshëm për qëllimet tuaja në fitnes. Si? Stresi rrit nivelin e kortisolit në trupin tuaj. Kortisoli I tepërt në trup, e bënë të vështirë që ju të qëndroni I formësuar dhe mund të rrisë rrezikun e dobësimit të indeve muskulore, dhe mund të dëmtoj rezultatet që keni arritur deri më tani në fitnes.

Për të luftuar stresin, kushtoni ca kohë menagjimit të stresit përgjat orarit të ngjeshur ditor. Edhe pse shumica nga ne nuk I kemi mundësitë financiare për të kaluar tërë ditën në qendra rekreative për të paguar për masazhet, mund të përdorim strategji të tjëra që nuk janë të kushtueshme. Shkruaj një ditar. Bëni një banjo të ngrohtë, telefononi shokun tënd, luaj ndonjë lojë kompjuterike apo ushtroni.

Ju poashtu duhet të keni kujdes me dijetën të cilën e keni filluar. Ushqimi që hani në baza ditore, ka ndikim shumë të rëndësishëm në nivelet e stresit.Ushqimi I mirë ju sjellë ushqyesit kyç që mund të lehtësojnë stresin dhe mbajnë nivelin e sheqerit në gjak stabil, duke shmangur nervozat e panevojshme.

Po filloni të ndjeheni I relaksuar? Në rregull, më posht I keni disa këshilla që ju ndihmojnë të menaxhoni stresin.

1) Provoni ushqim të pasur triptofan

Gjumi I shkurtër pas darkës, është sikur vulë e ditës së Falemnderimeve. Nëse fleni pas darkës ku keni ngrënë mish qurre, ateherë gjumi që ju merr ka të bëjë me ate se sa emoncionuese është loja e futbollit. Darkat ku ka mish qurre, kanë qëllim të jenë relaksuese sepse mishi I qurrës përmban burime të mëdha të amino-acideve triptofan, që ka ndikim të fuqishëm të relaksimit në trup.

Posa të hyjë triptofani në trup, I nënshtrohet një serie të reaksioneve përderisa shpërbëhet. Së pari, shëndrrohet në serotonin, që I jep trupit ndjenja që e bëjnë të ndjehet mirë. Pastaj shëndrrohet në melatonin, që shkakton gjumin.

Përveç mishit të qurres, ushqimet tjera të pasura me triptofan janë gjoksi i pulës, tuna, fara e sojës, mishi I lopës, mishi I qengjit, karkalecat, dhe salmoni.

1

2) Mbusheni dijetën tuaj me kalcium

Njerëzit e shikojnë shumë punën e stresit si lidhet ndërmjet trupit dhe mendjes. Nëse jeni mentalisht të stresuar, do ti ndjeni simptoma fizike; nëse trupi juaj është I stresuar, do të perjetoni këtë stres edhe mentalisht.

Kalciumi përkrah rritje dhe forcim të eshtrave, dhe është I rëndësishëm për relaksimin e muskujve.

3) Pini çaj të kamomilit në vend të kafes

Kafeja që pini gjatë pauzës suaj në punë është e rëndësishme. Doza e kafeinës që merrni kur të pini kafe në pauzë, ju ndihmon të ndjeheni me më shumë fuqi, te kfjelleni dhe të përmirsojë koncentrimin tuaj. Por pasi ndikimi I kafeinës te zbehet, do të ndjeni trubullim dhe do të ju duket vetja sikur jeni dehur.

2

Në vend të kafes, konsideroni të pini çajë të kamomiles. Për shekuj me rradhë, çaji I kamomilës është përdorur për të ndihmuar në gjendjen e relaksimit. Shumica e njerëzve pijnë çaj kamomili në mbrëmje, por mos u frikësoni të pini çaj kamomile kur te ndjeheni I stresuar.

Si shtesë për të lehtësuar stresin, çaji I kamomilës mund të relaksojë muskujt dhe lehtësojë tretjen.

4) Hani sa më shumë peshk me yndyrë

Për të lehtësuar stresin, disa njerëz marrin grepin për të zënë peshq, dhe shkoni dikund buz lumit. Nëse pritoni të zëni peshq të freskët, atëherë mund të hani peshk për të ju ndihmuar që të menaxhoni stresin. Peshqit me yndyrë siç janë salmoni dhe skumbri, ndihmojnë për të zvogëluar nivelet e kortisolit kur niveli I stresit është I lartë.

3

Për më shumë, proteinat në këta peshqi, mund të ndihmojnë më mbajtjen e nivelit të sheqerit në gjak në vije normale, dhe zvogëluar stresin dhe ndihmuar indet muskulore të dobësuara.

Llojet e ushqimeve të tjera që janë të rëndësishmë për marrjen e yndyrërave janë edhe arrat, farrat e lirit, dhe sardinat.

5) Mos harroni të merrni magnezium

Kur jeni në stres, magneziumi mund të zvogëlojë nivelin e stresit. Në një studim të publikuar në Ditarin e Medikamenteve Kardiovaskulare dhe Terapive, hulumtuesit kanë vërejtur tre atletë që kanë marrë suplementë me përmbajtje të magneziumit dhe gjatë seancës 4 javore kanë përjetuar nivele të ulëta të kortisolit në sistemin e tyre.

Ushqimet e pasura me magnezium, janë: farat e fasulës, brokoli, shojzat që gjenden në detin Atlantik, arrat, lëvoret e guacave, spanaqi dhe tofuja.

Ushqimi I mirë është çelsi kyç për të menaxhuar stresin; duket ngrënë ushqim të shëndetshëm të çliroheni nga stresi dhe vazhdoni më tutje me planet që keni bërë.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *