7 Mrekullitë e Whey Proteines

Proteina është e rëndësishme për ndërtimin e muskujve, por jo gjithmonë mund të merret vetëm përmes shakes.

Nëse jeni anëtar I fitnesit ose komunitetit të bodiildingut, ose jeni I ri dhe I etur për të formësuar muskujt, keni bërë gati një shake, disa lugë pluhuri të proeteinave Ëhey si dhe 1 gotë e gjysmë ujë, që të shijoni një shake të shijshëm përplot me proteina. Sigurisht që është shumë e lehtë të përgatitni një shakë kësisoji por se pas disa kohëve do të ju bëhet monotoni dhe do të kërkoni për diçka tjetër. Por nuk keni pse të pini shakes çdo ditë. Proteinat mund ti gjeni edhe në ëmbëlsira poashtu.

Me konsumimin e ushqimeve të shijshme që kanë përmbajtje të mëdha të proteinave, të cilat mund ti gjeni edhe në internet në një numër të pakufishëm në formë të receptave për të e mbështetur muskujt tuaj pas ushtrimeve. Kush nuk do të lakmonte? Të marrtë djalli, unë poashtu kam qenë ai që kam pasur tretman të posaçëm ndaj proteinave në vend të ëmbëlsirave të dëmshme. Do të thotë se I kam pasur në qejf biskotat më përmbajtje të proteinave.

Receptat të cilat I kam shkruar janë të thjeshta, të lehta, the duhet vetëm 5 ose më pak përbërës për ti përgatitur. Për pak kohë do të jeni në gjendje të shijoni mrekullinë që këni përgatitur që përmban plotë proteina. Një bonus: Këto proteina janë janë të bëra nga përbërëesit e përditshëm që I përdorim të cilët I kemi në frigorifer. Ashtu që filloni ditën më një kafe me qumësht që përmban proteina dhe përzieni me një milkshake për ëmbëlsirë.

1) Boronica me pallaqinka me kremë që përmbajnë proteina

1

Kujt nuk I pëlqejnë pallaqinkat e fryera për mëngjes? Vetëm se po mendoni të shtoni proteina në racionin tuaj të ushqimit nuk do të thotë se duhet t’i lëni anash karbohidratet. Shijoni racionin tuaj të mëngjesit me një shijë të shkëlqyeshme që përmbush nevojat tuaja.

Përbërësit:

 • 3/4 lugë të Cellucor COR-Performance Whey Straëberry Milkshake
 • 1/4 lugë boronica
 • 1/3 lugë tërshërë
 • 1 lugë çaji e qumështit të lehtë të bajameve
 • 4 të bardha të vesë

Përgatitja:

 1. Përziej të gjithë përbërësit në një tas.
 2. Vendos vaj në një tigan të mesëm dhe vendose në plloçë në temperaturë mesatare.
 3. Vendosni brumin e tundur. Kur ti shihni fluskat duke u shfaqur në majë të pallaqinkave, rrotullojini
 4. Kur secila anë ka marrë mjaftueshëm ngjyrë kafe, pallaqinka është gati për tu shërbyer. Kënaquni!

 

Fakte ushqyese:

 • Kalori : 250
 • Gjithsej yndyrëra: 3.4g
 • Gjithsej karbohidrate: 27g
 • Proteina: 37g
 • Fibra: 3.6g
 • Sheqer: 5g

2) Bikini Booty Proetin smoothie

2

Po mendoni të kombinoni perimet, pemët dhe proetinat? Mirë pra. Ky recept I lehtë do të ju bëjë të mendoni që po konsumoni një milkshake me boronica.

Përbërësit:

 • 1 lugë COR-Performance Whey Whipped Vanilla or Straëberry Milkshake
 • 1 gotë qumësht të lehtë të bajameve
 • 3/4 e gotës mjedër, dredhëz, boronica(ose përzierje në mes këtyre trijave)
 • 2 lugë të spanaqit të papërpunuar
 • 1 lugë çaji e bimës mint Chia ose farë liri

Përgatitja:

 1. Përzieni këta përbërës në temperaturë mesatare për 30-45 sekonda deri sa të jenë përzieër mirë në formë të një milkshake të përsosur.

Fakte ushqyese:

 • Kalori 301
 • Gjithsej yndyrëra: 9g
 • Gjithsej karbohidrate: 28g
 • Proteina: 30g
 • Fibra: 12.6g
 • Sheqer: 12.6g

3) Milkshake me banana dhe dredhëza për mëngjes

3

Mëngjeset mund të çdo ditë të përbëra nga tërshëra apo të bardhat e vesë. Ndërmerrni diçka të re dhe provoni këtë recept me banane dhe dredhëza.

Përbërësit:

 • 1 lugë COR-Performance Whey Strawberry Milkshake
 • 1 banane të vogël
 • 1 gotë me qumësht të lehtë të bajameve
 • Gjysmë gotë jogurt të zakonshëm pa yndyrë

Përgatitja:

 • Përziej të gjithë përbërësit nën temperaturë mesatare per 30-45 sekonda deri sat ë fitoni një përzierje të shkëlqyeshme në formë të një milkshake.

Faktë ushqyese:

 • Kalori 309
 • Gjithsej yndyrëra: 4g
 • Gjithsej karbohidrate: 34g
 • Proteina: 35g
 • Fibra: 3g
 • Sheqer: 3g

4) Milkshake me gjalpë të kikirikave dhe alte

4

Çokollada dhe gjalpa e kikirikave janë krijuar për njëra tjetrën dhe kombinohen mjaft mirë duke japur shije mjaft të mirë.Shtoni pak alte me Ëhey në këtë kombinim dhe keni një pako ushqimi të përkryer.

Përbërësit:

 • 1 lugë COR-Performance Whey Peanut Butter Marshmallow
 • 2 lugë çaji çokolladë PB2
 • 1 gotë qumëesht të lehtë të bajameve
 • Gjysmë gotë jogurt të zakonshëm greek pa ose me 2% yndyrë

Përgatitja:

 • Përziej të gjithë përbërësit nën temperaturë të mesme për 30-45 sekonda deri sa të jenë përzier si duhet dhe të kenë fituar formë të një milkshake të përsosur.

Fakte ushqyese:

 • Kalori 265
 • Gjithsej yndyrëra: 4.5g
 • Gjithsej karbohidrate: 17.5g
 • Proteina: 38g
 • Fibra: 1g
 • Sheqer: 12.5g

5) Biskota dhe kremë qumështi

5

Nuk ka nevojë për të zgjedhur në mes një grushti të biskotave me kremë dhe akullorës. Në vend të kësaj, zgjedhin për këtë si lloji qumështi që kombinohet nga dy shijet e mija të preferuara!

Përbërësit:

 • 1 lugë COR-Performance Whey Cookies n Cream
 • 1/2 gotë me qumësht të lehtë të bajameve
 • 1 gotë me kafe të bluar

Përgatitja:

 • Në filxhanë të kafes, përzieni një lugë me proteinë Ëhey dhe qumësht të bajameve
 • Vëni kafe te nxehtë në filxhan, dhe vazhdoni përzieni deri sa të jenë përzier plotësisht.

Fakte ushqyese:

 • Kalori: 172
 • Gjithsej yndyrëra: 3.5g
 • Gjithsej karbohidrate: 8g
 • Proteina: 25g

6) Pallaqinka me cimet dhe kungull që përmbajnë proteina

6

Kush thotë që për mëngjes duket të hajmë vetëm pallaqinka? Ky recept mund të bëhet kurdo gjatë ditës. Me përbërës të shijshëm si cimeti dhe kungull, ata përbëjnë ushqimin më të shkëlqyer. Vetëm përpara – kënaquni me një pallaqinkë përplotë me proteina.

Përbërësit:

 • 1 lugë COR-Performance Whey Cinnamon Swirl
 • 1/3 gotë tërshërë bajat
 • 1/4 gotë me kungull(Kam vënë kungull në konservë për gatim më të lehtë)
 • 1/2 gotë vezë të bardha
 • 1/2 lugë çaji me cimet

Përgatitja:

 • Përziej të gjithë përbërësit në tas.
 • Lyej me vaj tiganin dhe vendose në ploçë në temperaturë të mesme.
 • Vendosni me pas brumin e tundur. Kur ti shihni fluskat ndërroni anën ashtu që pallaqinka të piqet edhe në anën tjetër.
 • Kur çdo anë të jetë pjekur dhe ketë marrë ngjyrë kafeje, pallaqinka është gati për tu shërbyer.
 • Mund ti vëni shurup pa sheqer sipas dëshirës. Shurupi im I preferuar është Ëalden Farms Calorie Free Pancake Syrup

Vëni re: Nëse dëshironi të I bëni më të ëmbla shtoni pemë. Disa copëza të bananeve dhe një lugë çaji përmbi me qumësht të bajameve. Kjo pallaqinkë është vërtetë e shijshme.

Fakte ushqyese:

 • Kalori 369
 • Gjithsej yndyrëra: 4g
 • Gjithsej karbohidrate: 40g
 • Proteina: 43g
 • Fibra: 8.3g
 • Sheqer: 2g

7) Vanilla e tundur dhe akullore më lëng frutash të boronicave

7

Del se akulloret me lëng frutash të boronicave janë të shijshme për ju. Provoni këtë recept tradicional të shijshëm përplotë me proteina. Ky recept përmban përplotë shije pa sheqer.

Përbërësit:

 • 1 lugë COR-Performance Whey Whipped Vanilla
 • 3/4 gotë të boronicave të ngrira
 • Gjysmë gotë jogurt të zakonshëm grek pa ose me 2% përqind përmbajtje yndyrore
 • 1 lugë çaji me qumësht të bajameve

Përgatitja:

 • Përziej të gjithë përbërësit deri sa të jenë tundur mirë.
 • Nëse është e nevojshme, vendoseni këtë që keni përzirë në friz, për 15-20 minuta për të fituar shije.

Fakte ushqyese:

 • Kalori 245
 • Gjithsej yndyrëra: 2g
 • Gjithsej karbohidrate: 19g
 • Proteina: 38g
 • Fibra: 6g
 • Sheqer: 10g

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *