8 gjëra për të cilat nuk e keni ditë që mund të ju dobësojnë

Kemi menduar për 8 gjerat qe ju bëjnë te dobësoheni por qe mbase nuk i dini. Është e rëndësishme te dini te përballoni dietën me lehtësi. Te humbisni peshe do t’u duket me e thjeshte nëse merrni shënim te gjitha gjerat qe ju lejojnë te ktheheni ne forme.

1. Vaj esencial limoni
Favorizon aktivitetin e veshkave duke ndihmuar kështu për te larguar toksinat. Kështu qe është një përbërës për te bere një banje relaksuese.

2. Joga
Jo vetëm është një nder 10 sportet qe ju lejojnë te tonifikoni trupin por joga ju lejon te humbisni peshe dhe te luftoni akumulimin e yndyrës.

3. Speci djegës
Për te ngrënë ne mënyrë te shëndetshme dhe te dobësoheni përdorni pak spec djegës për te rregulluar pjatat tuaja. Ky ushqim bën pjese ne ushqimet qe rrisin metabolizmin.

4. Sauna
Saunda favorizon mirëqenien spiko-fizike sepse ndihmon trupin te djersije, te largoje lëngjet e tepërta dhe te përmirësoje oksigjenimin e trupit.

5. Te hani ngadalë
Mesa duket janë te nevojshme rreth 20 minuta qe stomaku ti dërgojë trurit impulset e ngopjes. Kështu qe te hani shpejte vaktin bën qe te konsumoni me shume ushqim.

6. Aktiviteti fizik ne mëngjes
Qe vrapi te paktën për gjysme ore i bën mire fizikut është e ditur por ta bëni ne mëngjes ndihmon për t’u dhënë energjinë e duhur organizmit.

7. Shalqiri
Shalqiri bën pjese nder ushqimet dietike sepse ka vetëm 16 kalori për 100 gr. Përmbajtja e tij e ujit redukton urine dhe ne te njëjtën kohe stimulon dierezën duke ndihmuar organizmin te largoje toksinat.

8. Pilates
Edhe ushtrimet e pilates ndihmojnë për te humbur peshe. Ato shërbejnë për te tonifikuar muskujt e këmbëve dhe te fund shpinës.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *