8 lloje të ushqimeve për një bel të bukur

Pasi të keni ushtruar në artikullin e kaluar, tani është kohë të lexoni se cilat janë 8 llojet e ushqimeve që së bashku me ushtrimet në artikullin paraprak “5 minuta ushtrime të barkut, belit dhe forcimit e kurrizit” që keni bërë, të kompletoni perfeksionimin e belit tuaj.

1.Arrat

food-beli-01

Ata që mbajnë dijetë dhe që konsumojnë ushqime që përmbajnë yndyrëra mono të pangopura (si për shembull arrat dhe gjalpa e tyre) humbin më shumë yndyrë në bel, se ata që kanë ngrën të njëjtën sasi me kalori të njejta por me më pak yndyrëra. Pa marrë parasysh se cilën nga llojet e arrave preferoni, këto janë një zgjedhje e shkëlqyer për të ndihmuar belin tuaj të duket bukur pas përmbajnë yndyrëra të shëndosha!

Çelësi i suksesit të arrave në ndikimin e formësimit të belit tuaj është se duhet me sasi të caktuar t’i konsumoni, prandaj konsumoni ¼ e gotës të mbushur me arra si dhe një lugë çaji të mbushur me gjalpë të arrave.

2.Jogurti grek pa yndyrë

food-beli-02

Jogurti grek jo vetëm që përmban proteina më shumë se jogurti i zakonshëm, por edhe përmban bakterie të dobishme që mund të zvogëlojnë nivelin e bakterieve të padobishme në zorrë që shkaktojnë fryerjen e belit.

Preferohët të konsumohen 170 gramë këso lloj jogurti, dhe ju mund të shtoni edhe pemë, arra, kokërra drithëri dhe ndonjë aromë për ti jep shije.

3.Këpurdhat

food-beli-03

Këpurdhat janë të vetmet bimë natyrale që përmbajnë vitamina D. Mungesa e vitaminës D në organizmin tuaj, lidhet me nivelet e larta të trashësisë në bel. Kërkoni për këpurdha që janë të ekspozuara ndaj rrezeve ultraviolete, dmth dritës apo diellit, sepse ato përmbajnë më shumë vitamina D.

Këpurdhat i japin poashtu shije të shkëlqyeshme çdo lloji të ushqimit, duke filluar nga sallatat deri tek gjellat.

4.Qumështi pa yndyrë me çokolladë

food-beli-04

 

Rekomandohet që rostiçeritë të cilat konsumohen pas ushtrimeve të përzihen me një gotë qumështi pa yndyrë me çokolladë. Ky kombinim përmban proporcion të përkryer të karbohidrateve dhe proteinave për të ndihmuar të ju mbushë organizmin dhe largojë ndjenjen e urisë, pas ushtrimeve, si dhe ju ndihmon të shtoni muskuj, pa shtuar yndyrë të tepruar.

Konsumoni deri në çerek litre qumësht që përmban 1% yndyrë.

  1. Kokoshkat

food-beli-05

Kokoshkat janë një lloj rostiçerie e përkryer që ju të merrni rreth 100 kalori! Dhe jom vetëm kaq, por kokoshkat përmbajnë kokërra si dhe njerëzit që konsumojnë kokërra të tilla të grurit kanë më pak yndyrëra në bel se ata që konsumojnë kokërra gruri të përpunuara.

6.Pasuli

food-beli-06

Pasuli është një lloj i ushqimit i përkryer për të pasur një bel të bukur. Ata që konsumojnë pasul, nuk shtojnë peshë të tepruar dhe kanë një vie më të bukur të belit. Arsyea është se pasuli ka shumë pak kalori por përmban fibra në sasi të mëdha.

Nëse keni frikë se fibrat në pasul, mund të shkaktojnë gazëra dhe fryerje të barkut, sigurohuni që gjatë konsumimit të pasulit të pini shumë ujë për të shmangur këto probleme.

7.Quinoa

food-beli-07

Quinoa është një lloj ushqimi i ngjajshëm sikur kokoshkat që e bën belin më të formësuar. Si një shtesë në ushqim, quinoa është e vetmja drithër që është një proteinë e plotë dhe proteina na ndihmon të qëndrojmë më gjatë pa u ushqyer, që mund të ju ndihmojë poashtu të arrini qëllimet tuaja për të pasur një bel të bukur shumë shpejtë!

Konsumojeni Quinoa-n me pemë ose sallatë në mëngjes, drekë apo darkë.

  1. Pemët dhe perimet

Assortment of fruits and vegetables

Të gjitha pemët dhe perimet janë lloje të ushqimeve të përkryera për belin, pasi që shumica e tyre përmbajnë 80-90% ujë. Kjo do të thotë se ato përmbajnë ushqyes, por kanë pak kalori. Plus, fibrat që i përmbajnë ndihmojnë të qëndroni më gjatë pa ushqim, ashtu që do të humbni peshë pa pasur nevojë të ndjeni urinë tërë kohën!

Pasi që vera është afër, dhe ju gjithnjë e më shumë e dëshironi një bel të përkryer, që do t’i bëjë të gjithë të kthejnë kokën prapa, kur të jeni në pllazhë, pemët dhe perimet epreferuara të verës janë: shaqiri, patatet dhe lakërrat.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *