8 ushqimet e rëndësishme për lëkurë të bukur

Zbuloni se si avokadot, salmoni, vezët dhe ushqimet tjera ju ndihmojnë të përmirsoni çehren tuaj të fytyrës. Më poshtë mësoni më shumë për këto 8 ushqime.

  1. Avokadot nuk janë vetëm për t’u konsumuar. Një sasi e konsiderueshme e biotinës gjendet në avokado, parandalon lëkurën që të thahet dhe të keni thonjë të fortë. Kur të konsumohet, avokado largon tharjen e lëkurës dhe e bën më të rrëshqitshme.

Krijo një maskë shkëlqyese, e shtrydhni pemën dhe e vendosni lëngun që lëshon pema në fytyrë. Ky llojë lëngu shërben si zbutës. Përmban poashtu dhe vitaminë E.

  1. Çaji i gjelbërt është mjaft i rëndësishëm për të pasur një lëkurë të bukur për shkak se përmban polifenole. Planifikoni të pini deri 4 tasa çaji gjatë ditës.
  2. Kërkoni për domate – Një studim i bërë në Gjermani, ka gjetur se domatet përmbajnë likopenë dhe ndihmon në parandalimin e djegjes së lëkurës nga dielli, dhe që kombinohet me vaj të ullirit. Përveç që është antioksidantë, domatja përmban edhe sasi të madhe të karotenoidit. Këta ushqyes mund të ndihmojnë në zvogëlimin e dëmtimit të qëlizave nga radikalet e lira
  3. Ngadalsoni mplakjen duke konsumuar salmon. Salmoni përmban astaksantin, një karotenoid që përmirëson elasticitetin e lëkurës, kështu që do të keni vija më të bukura të lëkurës.
  4. Theni ca ve dhe konsumoni ato. Proteinat ndihmojnë në rigjenerimin e qelizave që kanë vuajtur nga radikalet e lira. Vezët, një burim përplotë me proteina, përmbajnë poashtu biotinë, një vitamin i rëndësishëm që mbron lëkurën nga tharja.
  5. Vendosni shegën në listë. Kur e përdorni lokalisht, ky antioksidantë – që mund të ndihmojë lëkurën të kriojë më shumë kolagen, përderisa e përshpejton ngrohjen.
  6. Provoni arrat. Po kërkoni për acidet yndyrore Omega 3 të e fusni në listën tuaj të dijetës, por nuk keni në qef pëshkun? Arrat janë burim i mirë i Omega 3, që ndihmon lëkurën tuaj të shkëlqej si dhe flokët tuaj poashtu.
  7. Ndërtoni lëkurë më të mirë me fara të fasules. Përmbajnë sasi të mëdha të proteinave, legumet ndihmojnë në rigjenerimin e qelizave që kanë pësuar dëmtim nga radikalet e lira. Gjatë tretjes, proteina shpërbëhet në amino acide, blloqet e ndërtimit të qelizave. Amino acidet ndihmojnë në rigjenerimin e shpejtë të qelizave të lëkurës dhe kolagjenit.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *