Amino Acide

Glutamini për më shumë forcë

Në përgjithsi Glutamini është amino-acid jo esencial i cili sintetizohet ,deponohet dhe lirohet në indet e muskujve ku dhe ndodhet në përqindje të lartë.Glutamini si amino-acid më dominues në trupin e njeriut merr pjesë në rregullimin e një numri procesesh metabolike të rëndesishme për mbarëvajtjen e aktivitetit fizik . Roli metabolik : Glutamini në organizmin …

Glutamini për më shumë forcë Read More »

10 Rregulla për një fizikus të trupit më të mirë

1. Konsumoni sa më shumë proteina Përpjekuni që racionet e tuaja të ushqimit të përmbajnë sa më shumë proteina. Sigurisht që keni dëgjuar më herët që të konsumoni proteina do të thotë: 1 gramë proteina për gjysmë kilogrami peshë trupore. Proteina është e rëndësishme të gjejë vend në planin tuaj, nëse dëshironi të ndërtoni më …

10 Rregulla për një fizikus të trupit më të mirë Read More »

7 probleme shëndetësorë që mund t’i zgjedh bananja

Bananja është një nga pemët e preferuara të shumë njerëzve, deri në atë masë që nuk ju duhet shumë për t’u bindur të hani banane, por nëse ende dyshoni në aftësitë ushqyese të bananes, më poshtë mund të lexoni për 7 arsye që duhet të konsideroni se duhet të hani banane. 1.Bananja përmban burime të …

7 probleme shëndetësorë që mund t’i zgjedh bananja Read More »

8 ushqimet e rëndësishme për lëkurë të bukur

Zbuloni se si avokadot, salmoni, vezët dhe ushqimet tjera ju ndihmojnë të përmirsoni çehren tuaj të fytyrës. Më poshtë mësoni më shumë për këto 8 ushqime. Avokadot nuk janë vetëm për t’u konsumuar. Një sasi e konsiderueshme e biotinës gjendet në avokado, parandalon lëkurën që të thahet dhe të keni thonjë të fortë. Kur të …

8 ushqimet e rëndësishme për lëkurë të bukur Read More »

5 Strategjitë për t’u ndjerë I lehtësuar nga stresi!

Ndjeheni I stresuar?! Provoni këto strategji të ushqimit dhe argëtohuni. Përveç dijetës, shkoni edhe në banjë popullore. Edhe nëse përpjekeni shumë, ju gjithmonë do të lini vend edhe për shokun tuaj të moçëm, stresin. Njerka juaj e tmerrshmë, shefi juaj I padurusheshëm, ose fëmijët që bërtasin, ju prishin disponimin. Shumica nga ne jetojmë me ca …

5 Strategjitë për t’u ndjerë I lehtësuar nga stresi! Read More »

Si rregullon kreatina shëndetin tuaj?

Në botën e fitnesit, kreatina njihet për aftësitë për të rritur forcën dhe fuqinë. Vrapuesit sprinter e marrin për të pasur fuqi më të madhe të vrapimit, futbollistët e marrin për të pasur fuqi më shumë në futboll, dhe bodibilderët e pëdorin për të rritur forcën dhe madhësinë e muskujve duke ushtruar intenzivisht në palestër. …

Si rregullon kreatina shëndetin tuaj? Read More »

Të përdorurit e suplementeve për rritjen e peshës

Nëse dëshironi të rritni peshën dhe muskujt, atëherë ndoshta do të mund të ju interesojë përdorimi I pluhurit për shtimin e peshës. Lexoni 6 këshilla për prodhimet që përmbajnë kalori të shumta. Nëse jeni mjaft I përcaktuar për të arritur qëllimet për të rritur fuqinë dhe muskujt, atëherë sipas të gjitha keni menduar për marrjen …

Të përdorurit e suplementeve për rritjen e peshës Read More »

Përdorimi i suplementeve që ju ndihmojnë të shtoni peshë dhe masë muskulore

6 Këshilla të rëndësishme për ata që dëshirojnë të shtojnë peshë dhe masë muskulore Nëse dëshironi të fitoni peshë dhe masë muskulore ndoshta do të ju interesonte të provoni gjërat ushqimore në formë pluhuri. Përdorni një nga 6 këshillat më poshtë që përmbajnë kalori të shumta.   Nëse jeni I përcaktuar për të arritur fuqinë …

Përdorimi i suplementeve që ju ndihmojnë të shtoni peshë dhe masë muskulore Read More »

Si të rrisni fuqinë e ushtrimeve me pesha duke konsumuar kreatinë!

Ju ushtroni sipas një plani strategjik të përpiluar nga një trajner I fuqishëm dhe që ka kondicion, dhe konsumon ushqim të shëndetshëm me shumë proteina. Kështu që përsë ankoheni kur ushtroni maksimalisht në ushtrimet BENCH? Është koha të kuptoni se çfarë rëndësie ka kreatina si ushqim shtesë për ju. Çfarë është kreatina? Kreatina është një …

Si të rrisni fuqinë e ushtrimeve me pesha duke konsumuar kreatinë! Read More »