Protein

10 ushqimet që përmbajnë më shumë proteina

Proteinat, karbohidratet dhe yndyrnat janë tre makronutrientët thelbësorë për shëndetin e organizmit tonë, për rritjen e funksionimin e duhur të trupit të njeriut. Proteinat, të cilat ndërtohen nga aminoacidet, ndihmojnë shtimin e peshës trupore dhe në uljen e kësaj të fundit nëse përdorni një dietë hipokalorike. Një teprim i sasisë së proteinave, nuk është e këshillueshme …

10 ushqimet që përmbajnë më shumë proteina Read More »

Top 10 Proteinat pluhur më të mirat

1.Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard Kjo është proteinë që rekomandohet më së shumti në botë. Ky produkt përmban 24 gram proteinë tëpastër per servim. E dobishme për ndërtimin e muskujve dhe rigjenerim. Kjo proteinë pluhur është gjithashtu e njohur për përmbajtjen e ulët të yndyrës, laktozës, dhe karbohidrateve. Blloqet ndërtuese të Optimum Nutrition Whey …

Top 10 Proteinat pluhur më të mirat Read More »

Mëngjesi, racioni më i rëndësishëm i ushqimit

Mëngjesi është vakti më i rëndësishem! Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Pas gjumit te nates, mëngjesi është mjeti i përsosur për të filluar metabolizmin dhe sigurimin e energjisë për vijueshmerine e dites. Duke qene vakti i parë pas zgjimit, ai duhet të na japi energji të mjaftueshme për të gjithe ditën si …

Mëngjesi, racioni më i rëndësishëm i ushqimit Read More »

5 llojet e ushqimeve nga të cilat mund t’i marrim proteinat

Kur është fjala për shëndetin tonë dhe formën fizike, ka dy gjëra që duhet tju vine në mendje, këto janë aktivitetet tona fizike si dhe dieta ushqimore e perditshme. Për të qenë fizikisht të aftë dhe plotesisht të shëndetshëm, fillimisht duhet të stërviteni mjaftueshëm shoqëruar nga një dietë shëndetshme dhe e balancuar me ushqime të …

5 llojet e ushqimeve nga të cilat mund t’i marrim proteinat Read More »

5 benefite nga konsumimi i mëngjesit

Të gjithë e kemi ndëgjuar atë thënien e njohur se mëngjesi është racioni kryesor dhe më i rëndësishmi i ditës. Por a keni menduar në të vërtetë se përse? Më poshtë lexoni për 5 fakte interesante se përse nuk duhet anashkaluar racionin e mëngjesit. Ju ndihmon që të hani më mirë edhe në racionet tjera …

5 benefite nga konsumimi i mëngjesit Read More »

5 Benefite shëndetësore të Mollës

Si mund të përfitoni nga benefitet e mollës për të humbur peshë dhe të tjerat benefite. Një gjë e mirë për mollat, është se ato gjenden tek ne gjatë tërë vitit. Kudo që shkoni nëpër Kosove, keni pemë të mbjellura, që rriten mollat. Ato mund t’i gjeni edhe në treg të pemëve dhe perimeve, në …

5 Benefite shëndetësore të Mollës Read More »

10 benefite nga marrja e vajit të bajameve për lëkurë, flokë dhe shëndet

Bajamet mund të bëjnë mrekulli në lëkurën, flokët si dhe shëndetin tuaj në përgjithësi. Bajamet janë të pasura me antioksidantë, përmbajnë vitamina E, yndyrëra dhe proteina si dhe disa ushqyes të tjerë të rëndësishëm. Marrja e përditshme e vajit të bajameve mund të trajtojë shumë sëmundje dhe probleme me flok. Benefitet dhe përdorimi i vajit …

10 benefite nga marrja e vajit të bajameve për lëkurë, flokë dhe shëndet Read More »

8 lloje të ushqimeve për një bel të bukur

Pasi të keni ushtruar në artikullin e kaluar, tani është kohë të lexoni se cilat janë 8 llojet e ushqimeve që së bashku me ushtrimet në artikullin paraprak “5 minuta ushtrime të barkut, belit dhe forcimit e kurrizit” që keni bërë, të kompletoni perfeksionimin e belit tuaj. 1.Arrat Ata që mbajnë dijetë dhe që konsumojnë ushqime që …

8 lloje të ushqimeve për një bel të bukur Read More »

5 mënyrat befasuese për të përdorur pluhurin e proteinave

Nëse vendosni një lugë të madhe me pluhur proteinash në një përzierje që keni gatuar, është e palogjikshme. “Trupi juaj ka nevojë për karbohidrate, si për shembull pemë, për të transportuar proteinën shpejtë në muskujt tuaj dhe thith ato në mënyrë efikase për rigjenerim dhe rritje të ushtrimeve,” thotë Christine Gerbstadt, MD, RD, autore e …

5 mënyrat befasuese për të përdorur pluhurin e proteinave Read More »

8 ushqimet e rëndësishme për lëkurë të bukur

Zbuloni se si avokadot, salmoni, vezët dhe ushqimet tjera ju ndihmojnë të përmirsoni çehren tuaj të fytyrës. Më poshtë mësoni më shumë për këto 8 ushqime. Avokadot nuk janë vetëm për t’u konsumuar. Një sasi e konsiderueshme e biotinës gjendet në avokado, parandalon lëkurën që të thahet dhe të keni thonjë të fortë. Kur të …

8 ushqimet e rëndësishme për lëkurë të bukur Read More »