Tjera

Pse “shtoni” peshë kur ushtroni?

Nuk e humbisni asnjë seancë në palestër duke vrapuar në treadmill, ushtrime me pesha, biçikletë, por prapë peshorja nuk tregon shenja dobësimi, përkundrazi jeni duke shtuar peshë. Ja 5 arsye pse mund të ndodh kjo: 1. A i keni reduktuar kaloritë? Për të humbur peshë, duhet të djegim më shumë kalori sesa konsumojmë. Është e pamundur …

Pse “shtoni” peshë kur ushtroni? Read More »

10 lëvizje të yogas që duhet t’i bëni tani

1. Mountain (Tadasana) Qëllimi: thjeshtë por efektivë, pozita mountain ndërton një themel të fortë për të gjitha pozitat tjera. Ajo forcon dhe kthen fleksibilitetin për këmbët tuaja, përmirëson qëndrimin tuaj, dhe forcon kofshët tuaja. Direktivat: Qëndroni me gishtërinjtë tuaj të mëdhenj dhe këmbët pak larg. Balanconi peshën në mënyrë të barabartë në këmbët tuaja dhe …

10 lëvizje të yogas që duhet t’i bëni tani Read More »

1 mënyrë e përkryer për të të formësuar vithet

Thuajse të gjithë njerëzit janë të frustruar dhe bezdisur nga pesha e tepërt në disa pjesë të caktuara të trupit, e veçanërisht në brendësi të kofshëve. Mirëpo, zgjidhjet për këtë problem janë dietat dhe ushtrimet, e për ta filluar këtë stil të jetës, duhet të gjeni një mënyrë për t’i dalë ballë të gjitha vështirësive …

1 mënyrë e përkryer për të të formësuar vithet Read More »

7 fshehtësi për muskuj të “vizatuar”

1. Mos hani karbohidrate që treten shpejt Karbohidratet e shpejta nxisin insulinën, e cila ndal djegien e dhjamit dhe nxit mbajtjen e dhjamit sidomos në bark. Karbohidratet që duhet ti anashkaloni janë buka e bardhë, patatet e bardha, pijet me gaz, pijet sportive dhe sheqeri. Në vend të tyre, zgjidhni fara gruri, bukë thekër ose …

7 fshehtësi për muskuj të “vizatuar” Read More »

4 ushtrime psiqike për të përballuar një vrapim të vështirë

Ndonjëherë një vrapim i vështirë është i papritur, herëve të tjera lufta fillon ende pa i lidhur këpucët. Shputa të rënda, këmbë të tendosura, një mendje plot: të gjitha këto gjëra janë të mjaftueshme që të bëjnë çdo vrapues të ndihet sikur është i gatshëm ta hedh peshqirin përpara se një stërvitje të mbarojë. Sigurisht, …

4 ushtrime psiqike për të përballuar një vrapim të vështirë Read More »

Disa mite që ju pengojnë të arrini të keni bark të rrafshët

Asnjë lloj i muskujve nuk ka më shumë mite apo dedikime sesa muskujt e barkut. Ndoshta sepse zbulimi i tyre duket mbinjerëzor. Ose ndoshta ata kanë fuqi magjike mbi gjininë e kundërt. Cilado që të jetë arsyeja, shumë prej të ashtuquajturës dituri për këta muskujt është gabim-dhe mund të ta vështirësojë procesin e formimit të …

Disa mite që ju pengojnë të arrini të keni bark të rrafshët Read More »

Disa mënyra si të vraponi kur i ndjeni nyjet e këmbëve

Vrapimi i alternuar me stërvitjet me aktivitet me ndikim të ulët apo zero kardio sikurse ai eliptik, çiklizmi, noti, vallëzimi, edhe më shumë do ju lejon juve të ruani fitnesin, të pakësojnë ndikimin e përgjithshëm në nyjat e juaja dhe për me tepër të përmirësojnë jetën e juaj si vrapues. Për shembull, ju mund të …

Disa mënyra si të vraponi kur i ndjeni nyjet e këmbëve Read More »

Formo muskuj për kohë më të shkurtër

Në muajin e parë të vitit, ju mund të keni shumë dëshira për të realizuar. Dhe njëra ndër to mund të jetë për të pasur një formë më të mirë trupore, kjo nuk do të thotë domosdoshmërish për të kaluar më shumë kohë në palestër. Nëse jeni i nxënë dhe i stresuar dhe keni nevojë …

Formo muskuj për kohë më të shkurtër Read More »

5 mënyra për të rritur bicepsët

Armë, piton, gypa, armë të shkatërrimit në masë. Ka plot nofka për bicepsët tuaj – dhe plot mënyra për ti ushtruar po ashtu. Kështu, nëse strategjia juaj e vetme është të bëni tri sete me nga 10 përsëritje të pozitës classic curl, jeni duke humbur shumë. Pesë teknikat e ardhshme, të aprovuara nga ekspertët do …

5 mënyra për të rritur bicepsët Read More »

11 gjëra që ngritja e peshave ju ndërron mënyrën e të jetuarit

Duke e filluar një program të rregullt për ngritje të peshave, ju do të korrni përfitime të panumërta shëndetësore si reduktimi i yndyrës së trupit, zvogëlimi i rrezikut për sëmundje të zemrës dhe ulja e tensionit të gjakut dhe niveleve të kolesterolit. Plus, ajo që shumë njerëz nuk e kuptojnë lidhur me ngritjen e peshave …

11 gjëra që ngritja e peshave ju ndërron mënyrën e të jetuarit Read More »