Training

Pse “shtoni” peshë kur ushtroni?

Nuk e humbisni asnjë seancë në palestër duke vrapuar në treadmill, ushtrime me pesha, biçikletë, por prapë peshorja nuk tregon shenja dobësimi, përkundrazi jeni duke shtuar peshë. Ja 5 arsye pse mund të ndodh kjo: 1. A i keni reduktuar kaloritë? Për të humbur peshë, duhet të djegim më shumë kalori sesa konsumojmë. Është e pamundur …

Pse “shtoni” peshë kur ushtroni? Read More »

7 fshehtësi për muskuj të “vizatuar”

1. Mos hani karbohidrate që treten shpejt Karbohidratet e shpejta nxisin insulinën, e cila ndal djegien e dhjamit dhe nxit mbajtjen e dhjamit sidomos në bark. Karbohidratet që duhet ti anashkaloni janë buka e bardhë, patatet e bardha, pijet me gaz, pijet sportive dhe sheqeri. Në vend të tyre, zgjidhni fara gruri, bukë thekër ose …

7 fshehtësi për muskuj të “vizatuar” Read More »

4 teknika që ju ndihmojnë për të vrapuar më gjatë

Keni pyetur ndonjëherë pse në disa ditë ndiheni sikur mund të vraponi pa fund kurse disa të tjera keni zero kondicion? Sigurisht, sasia e gjumit që keni pasur gjatë natës së mëparshme, nivelet e stresit dhe dieta luajnë rol në nivelin e performancës gjatë vrapimeve, por mënyra se si e rregulloni frymëmarrjen tuaj gjatë sesioneve …

4 teknika që ju ndihmojnë për të vrapuar më gjatë Read More »

Disa mënyra si të vraponi kur i ndjeni nyjet e këmbëve

Vrapimi i alternuar me stërvitjet me aktivitet me ndikim të ulët apo zero kardio sikurse ai eliptik, çiklizmi, noti, vallëzimi, edhe më shumë do ju lejon juve të ruani fitnesin, të pakësojnë ndikimin e përgjithshëm në nyjat e juaja dhe për me tepër të përmirësojnë jetën e juaj si vrapues. Për shembull, ju mund të …

Disa mënyra si të vraponi kur i ndjeni nyjet e këmbëve Read More »

Formo muskuj për kohë më të shkurtër

Në muajin e parë të vitit, ju mund të keni shumë dëshira për të realizuar. Dhe njëra ndër to mund të jetë për të pasur një formë më të mirë trupore, kjo nuk do të thotë domosdoshmërish për të kaluar më shumë kohë në palestër. Nëse jeni i nxënë dhe i stresuar dhe keni nevojë …

Formo muskuj për kohë më të shkurtër Read More »

Ushtrime për shtrëngimin e muskujve triceps

Duke u plakur, duart gradualisht humbin tonusin e vet dhe bëhen më të çlirëta dhe vetvetiu edhe gjithnjë e më pak joshëse. Meqë ky problem e mundon shumicën e femrave, po ju zbulojmë nëpërmjet këtij teksti zgjidhjen praktike. Blogerja e njohur e fitnesit Natalie Jill ka përgatitur programin e ushtrimeve për femrat e moshës së …

Ushtrime për shtrëngimin e muskujve triceps Read More »