Zgjedhja e planeve të ushqimit tash është më e gjer se kurrë për ata që kerkojne dieta. Kur behet fjale se se si te dobesohemi ka dieta te ndryshme për të zgjedhur në shoqërin e sotshme dhe vetëm sa për t’i përmendur disa prej të cilave kërkohen janë: dieta me pak karbohidrate, me pakë yndyrë, me pak proteina, dieta me kalori të zvogluara etj. E tash, konkurrenti më i ri në këtë fushë është South Beach Dieat e cila furishëm e ka kap Amerikën dhe duket se të njejtën do ta bëjë ane e kënd botës.

Dieta per humbje peshe South Beach Dieat eshte krijuar nga kardiologu Dr. Arthur Agatston me seli në Mount Sinai Hospital në Floridën Jugore. Dieta në mënyrën e saj origjinale është krijuar për pacient me mbipeshë. Thekson konsumimin e karbohidrateve të mira dhe yndyrave të mira. Dieta së pari është shfaqur në libirin “The south beach diet: The Delicious, Doctor-designer, Foolproof Plan for Fast and Healthy Weight Loss”. Në shqip “Dieta e plazhit jugore: plani i pagabueshem, i shijëshëm dhe i dizajnuar nga mjeku për Humbje peshe të shpejtë dhe të shëndetshme”.

Çka është?

Është një version më i avancuar i dietes Atkins (Atkins diet). Kjo diet fokusohet në balancimin e shëndetshëm në mes të karbohidrateve dhe yndyrave të mira. Ushqimet tepër të procesura sikur pjekurinat, ëmbëlsirat dhe pijet e gazuara janë të ndaluara. Dr. Agatson thot se nëse zvoglojmë karbohidratet e këqia ju ndihmon në metabolizimin më të efektshëm të asaj që hani e gjithashtu edhe përmirësohet resistenca ndaj insulines, kështu duke ju shtyer drejt humbjes së peshës.

Nese don me u dobesu kliko ketu dhe ploteso pytesorin

Si Funksionon Dieta?

Sikur shume dieta te ndryshme tjera edhe dieta e plazhit të jugut ndahet në tri faza:

 • Faza 1: Në këtë fazë shumica e karbohidrateve përjashtohen për t’i dhën trupit tuaj pushim të plotë nga luhatjet e nivelit të sheqerit në gjakë. Fokusi është në ushqimin me mish pa dhjam, mish pule, peshk, vez, djath me pak yndyr, arra ose lajthi dhe vaj ulliri. Ju vazhdoni me këtë fazë për 14 ditë.
 • Faza 2: karbohidrate me indeks të ulët të glycemines (Low glycemine index) e këtu përfshihen shumica e frutave, bukës së thekur, drithrave të plota dhe pastave e gjithashtu edhe qumesht me pak yndyre. Qëllimi është që të vazhdoni me këtë fazë deri sa të arrini në peshën e dëshiruar.
 • Faza 3: ne këtë fazë ju përfshini një mori ushqimesh tjera. Kjo fazë ka për qëllim që të mbajë peshën në nivel dhe se kjo dieta per humbje peshe (south beach diet) sygjeron që të qëndroni në këtë fazë për gjith jetën.

Përparësit e Dietës Së Plazhit të Jugut (South Beach Diet) – si te humbim peshe

 • Është provuar e testuar.
 • Diferencon në mes të karbohidrateve të mira dhe të këqija.
 • Inkurajon konsumimin e ushqimeve më Indeks të Ulët Glicemik (Low Glycemic Index)
 • Inkurajon që të largoni ushqimet bërrllog nga dieta e juaj (ushqimet me pak ose pa asnjë vler ushqyese).

Mangësitë e Dietës Së Plazhit të Jugut

 • Nganjëherë njerëzit ndihen të dobët dhe të shkundur për shkak të ndalesës ekstreme të karbohidrateve.
 • Eliminimi i të gjitha karbohidrateve do të thotë se ju nuk do të hani disa prej burimeve të mira të fibre, vitaminave dhe mineraleve.

Dieta per humbje peshe (South Beach Diet)

Nuk është vetëm për njerëzit që dëshirojnë të humbin peshë. Studimet tregojnë se kjo diet gjithashtu mund të ndihmojnë në zvogëlimin e kolesterinës e gjithashtu edhe zvogëlimin e rrezikut të problemeve kardiovaskulare. Natyrisht, ashtu sikur me të gjitha llojet tjera të dietave, edhe dieta për humbje peshe e plazhit të jugut (South Beach Dieat) kërkon nga ju të keni vullnet dhe përkushtim. Por për ata të cilët janë të mësuar të han ushqime shumë të procesuara dhe yndyra të ngopura duhet të bëjnë ndryshim radikal në veset e tyre të të ushqyerit.

Nese pyet “si te dobesohemi” ateher kjo eshte nje diet qe duhet provuar jo vetem per ate se si te humbim pesh. Por edhe per ate se shendeti juaj permiresohet dukshem dhe se trupi juaj do ju falenderoj.

 

Gjumi është shumë i rëndësishëm në jetën e njeriut. Nga gjumi varen shumë gjera përfshir këtu disponimin, memorjen dhe shëndetin në përgjithësi, prandaj është shumë e rëndësishmë të bëjmë gjumë të mire.

Shumica e përsonave kanë disa shprehi të këqija që e dëmtojnë gjumin e tyre.

Keto janë disa nga shprehit që e dëmtojnë gjumin tuaj:

1.Ndjekja e TV-së para gjumit

Shumë përsonave ju pëlqen të shikojn në ndonjë kanal televiziv para gjumit, është një aktivitet që më së shumti e bëjnë por a është e mirë kjo? Jo edhe aq, problemi është se duke e shikuar TV-në para gjumit mundë të rezultoj në gjumë të pa rehatshëm .

2.Përdorimi I telefonave celularë

Telefonat e menqur janë bërë një objekt shumë I rëndësishëm në jetët tona dhe një ndihmes e madhe. Por nuk mund ta injorojmë faktin që në mënyra të panjohura e dëmtojnë shëndetin tonë. Një studim zbuloi se sasi të vogla të rrezatimit që dalin nga telefonat celularë mund ti shkaktojn probleme serioze gjumit. Drita artificiale që e lëshojnë e shtyp hormonin që e nxit gjumin. Rezultati: Ju flini më pak dhe ndiheni më të lodhur. Hulumtuesit gjithashtu zbuluan se përdoruesit e telefonave celularë kishin më shumë dhimbje koke, kishin më shumë vështirësi të binin në gjumë dhe merrnin një kohë më të gjatë për të fjetur.

3.Ngrënja e ushqimeve jo të shëndetshme gjatë natës

Vazhdoni të hani biskota në mesnatë? Përveç ndikimit negativ që ka në belin tuaj, ngrënja e ushqimeve jo të shëndetshme mund të çojë në një gjumë të dobët, të vazhduar me zgjime të shpeshta. Në qdo mënyrë që mund ta shikoni, ngrënja e ushqimeve jo të shëndetshme është një vendim i keq para gjumit. Ushqimet e sheqerit mund t’ju japin një tronditje të panevojshme të energjisë, ushqimet e kripura mund t’ju bëjnë të etur, dhe hulumtimi tregon se ushqimet pikante e ngrenë temperaturën e trupit, duke shkaktuar çrregullime gjumi.

4.Konsumimi I alkoolit para gjumit

Nëse ju zë gjumi kur jeni të pirë sigurishtë që do mendoni se keni bere nje gjumë te mir. Por alkooli nuk ju lejon të flini mire gjatë natës pa e kuptuar ju. Pirja edhe në nivele të ulëta të alkoolit para gjumit ka ndikim të konsiderueshëm në gjumin tuaj.

5.Mungesa e dritës naturale

Drita naturale që e merrni gjatë ditës ka rëndësi të madhe. Është e rekomandueshme të mos rrini shumë të mbyllur gjatë ditës. Sa më shumë që rrini në dritë artificiale aq më shumë do të ketë depresion dhe gjumë të keq.

Ju duhet të shijoni darkën tuaj ngadalë në tryezën e kuzhinës.  Të jemi të sinqert, është shumë më shumë kënaqësi për ta ngrënë atë para TV-së. Por nëse jeni duke u përpjekur të humbni peshë, duke e detyruar veten të përqendroheni në ushqimin tuaj. Në vend të TV-së ose telefonit mundë të keni përfitime të mëdha.

 

Një hulumtimi i ri tregon se ngrënja e vëmendshme ndikon në humbje në peshë. Kjo është e rëndësishme, sepse shumica e njerëzve hanë pa kontroll kur gjendën para TV-së ose me telefon ne dorë.

 

Por, përsëri: Duke ditur se duhet të bëni diçka dhe në të vërtetë duke bërë atë janë dy gjëra të ndryshme. Për fat të mire egzistojnë disa strategji që ju ndihmojn ta bëni këtë.

Ne vijm ju tregojm 12 Strategjitë për ngrënje te vetëdijshme

 

1.Ngarkoni truezën tuaja me proteina bimore.

Ato janë shumë të mbushura, kështu që është e vështirë për të ngrënë shumë.

 

2.Sfidoni vetën për të ngrënë të paktën 20 minuta.

Ngadalësimi ju ndihmon të merrni kontakt me urinë tuaj dhe ta shikoni atë si një lojë në vend të një vakti, ju do të jeni në gjendje të keni më shumë kënaqësi me të. Një ide e mirë që mund t’ju ndihmojnë të arrini atje është duke e ulur pirunin tuaj midis kafshimeve dhe duke filluar me një kafshat më të vogël se zakonisht.

 

3.Pyesni veten nëse doni të hani sepse jeni të stresuar para se të filloni të hani pa kontroll.

Nëse je, kjo është krejt normale! Por së pari mundë të provoni diçka tjetër si yoga.  Gjithashtu vetëm duke marrë disa herë frymë thellë për të parë nëse kjo ndihmon.

 

4.Nëse planifikoni të hani diqka shijshëm, të bëni diçka që vërtet e doni.

Sigurohuni që të shijoni çdo kafshim dhe të ndaleni kur nuk jeni duke e shijuar më aq shumë. Më së shumti kënaqësi vjen zakonisht nga kafshimet e para, kështu që nuk keni nevoj ta hani te gjithën që të ndiheni të kënaqur.

 

5.Mos hani kur punoni, lexoni ose shikoni TV.

Në asnjë mënyrë. Do të duhet pak kohë dhe mund të duket e çuditshme në fillim, por do të bëhet më e lehtë me kalimin e kohës.

Ushtrime nga shtepia

Hyrë në formë fantastike, ushtro ne shtepi  dhe djeg nje numer te madh te kalorive me keto ushtrime.  Kjo është një stërvitje-bërë me peshë te trupit dhe bëhet në mënyr të shpejt  – dhe është shumë më e vështirë se sa duket! Ushtro ne shtepi

Shpenzojnë një minutë duke bërë sa më shumë përsëritje me formë të mirë ,  atëherë kur kryhet koha, kalo në ushtrimin tjetër!

#1 Butt kicks

#2 Burpees

#3 Lunges

#4 Mountain climbers

#5 Bodyweight squats

#6 Push ups

Ploteso kuizin transformohu: Kliko ketu

#7 Tricep dips

#8 Russian twist

#9 Plank​

#10 Reverse crunch

✓ Mos harroni të pini shumë ujë dhe më pas zgjatni muskujt për të marrë rezultatet më të mira nga kjo stërvitje.

✓ Ushtro në ritmin tuaj dhe shikoje nivelin tuaj të fitnesit se si përmirësohet.

✓ Shenoni numrin e ushtrimeve që ta dini sa I keni bërë dhe sa ti beni herën tjetër

✓ Vetëm mos harroni forma e mirë është prioritet kështu që vetëm përsëritjet që bëhen siç duhet  numërohen

Nëse keni luftuar ndonjëherë me humb peshe, atëherë mund të keni ardhur në përfundimin se është pothuajse e pamundur për ta bërë këtë. Realiteti është se nuk duhet të jetë aq e vështirë. Nga ana tjetër, nëse mendoni se largimi I kilogrameve te tepert është një proces i shpejtë dhe i lehtë që nuk kërkon ndonjë përpjekje nga ana juaj, atëherë ju do të hiqni dorë shume shpejte. Nëse jeni i sinqertë në lidhje me humbjen e peshës dhe jeni gati për të ndjekur një plan të arsyeshëm të ngrënies te merreni me aktivitet fizik dhe ndryshoni qëndrimin tuaj, ju do të humbni peshë më shpejt.

 

Ndonjëherë duket sikur dietat dhe programet  e humbjes së peshës janë një pjesë e rregullt e jetës sonë; që vijnë dhe shkojnë më shpesh sesa do të donim të pranonim. Këto janë shpesh dieta jo reale, të cilat na mbërthehejne me shpresë per gjetjen e asaj që “me të vërtetë funksionon”. Megjithatë, nuk është një ide e mirë për të filluar ndonjë dietë para se të kuptoni plotësisht. Lajm i mirë është se ka programe dietale që kanë kaluar provën e kohës dhe janë provuar të punojnë. Një tjetër gjë që ju mund të dëshirojnë të marrin në konsideratë është se humbja e peshës nuk është një veprim fizik një herë. Në vend të kësaj, është një ndryshim I stilit te jeteses që ju inkorporoni në jetën tuaj.

Fillo humbjen e peshes ketu: Ploteso kuizin transformohu

Le të jemi të qartë, ka shumë arsye pse njerëzit nuk i përmbahen programeve të humbjes së peshës, por mungesa e motivimit zakonisht nuk është një prej tyre. Çfarë nevojitet janë disa mënyra te thjeshta për rritjen e shanseve të suksesit. Këtu janë disa gjëra që mund të bëni për të rritur shanset në favorin tuaj.

1.Fokusohu me humb peshe

 

Është thënë shumë për vullnetin dhe mungesën e efektivitetit. Problemi me vullnetin është se ai krijon një mendim të gabuar. Kur mendoni për këtë, ju nevojitet vetëm vullneti kur ndiheni të privuar. Pasi të filloni të mendoni për gjëra që nuk mund të keni, ose sa e vështirë është e gjitha, ju po vendosni veten për dështim. Ju keni nevojë për diçka më të mirë, dhe kjo është ajo ku futet fokusi. Është e kundërta e vullnetit. Përqendrohuni në pse doni të humbni peshë.  Çfarë është qëllimi juaj përfundimtar dhe si do të ndiheni kur të arrini peshën tuaj të synuar. Kur ju jeni të fokusuar, ju jeni duke menduar për aspektet pozitive të planit tuaj humbje peshe, dhe kjo është një gjë e mirë.

2.Fillo levizjen

Disa njerëz e quajnë këtë ushtrim, por në të njëjtën kohë, kjo fjalë ka konotacione negative për shumë njerëz. Pavarësisht nga ajo që ju e quani, duhet të lëvizni nëse doni të rrisni shanset për sukses. Çështja kryesore është që të merrni pjesë në aktivitetet që ju pëlqen. Kjo mund të jetë duke shkuar për një shëtitje, bowling, vallëzim, kopshtari, ose duke luajtur frisbe. Vetëm mos harroni se çdo aktivitet shtesë rrite kalorite e djegura.

3.Përpjeku me shume

Po, humbja e peshës kerkon përpjekje. Nuk ka asnjë mënyrë tjeter pa u perpjekur. Për fat të mirë, sa më shumë te perpjekeni dhe te vazhdoni tutje, aq më shumë peshë do të humbni.

Fillo humbjen e peshes ketu: Ploteso kuizin transformohu ketu

ushtrime per kembe

Nëse keni nevojë për disa lëvizje për të bërë verën tuaj të mahnitshme. Ju prezentojm me disa ushtrime që ju ndihmojn për të marr formën e këmbëve që deshironi.

Dhe pasi të perdorni muskujt e këmbëve të cilet jan muskujt më të mëdhej në trup ju do të rrisni djegien e kalorive dhe do të humbni peshë

Për ushtrime më këmbë që ti bëni këmbët gati për pantallona të shkurtra.

Këto janë 5 ushtrimet për të marrë formën e këmbëve sexy për verë

Squats – Ky ushtrim I këmbëve është një ndër ushtrimet më të rëndësishme për të marr formën sexy të këmbëve dhe vitheve

Si të bëni një squats: Qëndroni me këmbët pak më të gjera se largësia e shpatullave, duke treguar këmbët në një kënd të jashtëm. Shtrij duart para gjoksit për tu balancuar. Me shpin të drejtë dhe me mjekër lart, uleni trupin në një pozicion .Sigurohuni që të mbani gjunjët në përputhje me këmbët tuaja (përkulja në gjunjë mbi këmbët tuaja rrit mundësinë e lëndimit). Ngrihuni lart. Bëni 10 deri në 15 përsëritje.

Ngritja e këmbëve (muskujve të jashtëm): Ky është një ushtrim i shkëlqyer për t’u ndeshur me celulitin e kofshëve që doni të mbuloni.

Si të bëni një ngritje këmbësh: Vendosni një top ushtrimi në dysheme në anën e trupit tuaj. Gjunjëzohuni pranë topit, duke mbështetur një krah dhe belin në të. Shtrije këmbën e jashtme në një anë kështu që të jetë në përputhje me belin tuaj dhe ngrije. Ndaloni për një moment në krye të lëvizjes para se ta ulni poshtë. Bëni deri në 20 përsëritje në çdo këmbë.

Ngritja e këmbës (muskujve të brëndshëm)

Si të bëni këtë ushtrim: Shtrihuni në një anë, këmba e poshtme të shtrihen drejt. Tërhiqe këmbën e lartë në mënyrë që pjesa poshtë gjurit te jetë para këmbes së shtrir. Ngrini këmbën e zgjatur(shtrir), thembra duhet të jetë pak më e lartë se këmbët, në drejtim të tavanit. Bëni 15 përsëritje, pastaj ndërroni anët dhe përsërisni me këmbën tjetër.

Ushtrimi i pulpave –Rritja e pulpave mund të bëhet gjatë rutinës tuaj të rregullt të stërvitjes ose në zyrë.

Si të bëni ushtrime për pulpa: Uluni në një karrige, shtrat ose stol të qëndrueshëm dhe vendosni këmbët rrafshë në dysheme. Mbaje një peshë përsipër këmbës që do ta ushtrosh. Ngrini thembrën tuaj, duke përdorur muskujt e këmbëve (pulpat) pastaj uleni thembrën në dysheme. Bëni 10 deri në 12 përsëritje në çdo këmbë.

Ushtrimi ansor I këmbëve (Side Lunge) – Ky ushtrim është ideal për këmbë të formsuara dhe të bukura për një pamje ideale në verë.

Si ta bëni këtë ushtrim: Qëndroni drejt, vendosini duart në belin tuaj. Merrni një hap të madh në një anë me një këmbë, duke u përkulur në gju (këmba tjetër qendron dhe nuk shkëputet nga toka). Shtyje thembrën duke e përdodrur atë shtytje për të sjellë këmbën përsëri në qendër. Kompletoni 15 deri në 20 përsëritje në çdo këmbë.

Vëllimi absolut i keqinformimit në lidhje me humbjen e peshës e bën këtë subjekt të vështirë për tu kuptuar. Ndërsa parimet themelore të humbjes së peshës janë të thjeshta, ekspertët shpesh e bëjnë procesin më të vështirë sesa duhet.

 

Një kalori është një kalori.

 

Humb Peshe:Fillo ketu

Trupi juaj metabolizon ushqime të ndryshme në mënyra të ndryshme. Proteinat, yndyrat dhe karbohidratet kanë efekte të ndryshme në urinë, sheqerin në gjak dhe në përgjigjet hormonale. Një kalori proteina nuk është e njëjtë me një kalori të sheqerit. Për shembull, 250 kalori nga një gjoks pule i pjekur në skarë mund të rritin metabolizmin tuaj dhe të zvogëlojnë oreksin dhe dëshirat per ushqim, por 250 kalori nga një kanaçe e lengjeve do të ngris sheqerin tuaj në gjak dhe mund të ndikojë në disponimin tuaj dhe nivelin e energjisë. Kaloritë nga burimet e plota, natyrore, në përgjithësi janë më të mbushura sesa ushqimet e rafinuara dhe të përpunuara.

Humbja e peshës është një proces linear.


Humb Peshe:Fillo ketu

Pesha juaj mund të luhatet çdo ditë me disa kilogram, varësisht nga kur peshoni vetveten, sa ju mbani ujë dhe llojin e ushqimit që keni ngrënë kohët e fundit. Percjellja  e humbjes së peshës ne menyre afatgjatë dhe të shëndetshme do të tregojë rezultate të përgjithshme rënëse ne peshë me periudhat te shkurta te ngritjes se peshes si dhe stagnim te here pas hereshem. Pra, mos u habitni nëse do të duhen disa ditë që peshorja të ndryshoj dhe pranoj përpjekjet tuaja.

Suplementet (shtesat ushqimore) mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë.


Humb Peshe:Fillo ketu

Pilulat e humbjes së peshës në përgjithësi janë joefektive dhe një humbje e parave tuaja. Kur dikush thotë se ju mund të humbni peshë pa ndryshuar dietën tuaj po, Nuk eshte e vertete. Mos bjerini për të.

Humbja e peshës ka të bëjë me vullnetin, jo me biologjinë.

Humb Peshe:Fillo ketu

Aftësia juaj për të fituar ose humbur peshë ndikohet nga stili i jetës dhe gjenetika. Duke u mbështetur vetëm në vullnet pa pasur informatat e duhura eshte beteje e humbur. E vetmja mënyrë për të arritur ndryshimin është të punoni me trupin tuaj në një mënyrë që përshtatet me personalitetin tuaj dhe tendencat natyrore.

Ju duhet të hani më pak dhe të ushtroni më shumë.

Humb Peshe:Fillo ketu

Në shikim të parë, kjo tingëllon krejtësisht e arsyeshme dhe e vërtetë. Dhe ndoshta është. Por kjo këshillë është e shkurtër dhe neglizhon një mori faktorësh të tjerë që kontribuojnë në marrjen e peshës. Nëse hani për të lehtësuar stresin ose nuk keni ushtruar rregullisht, kjo kërkon një ndryshim në zakonet dhe mënyrën e jetesës suaj. Ju do të duhet të gjeni mënyra të reja për t’i plotësuar nevojat emocionale që do të kontribuojnë në një mënyrë jetese më të shëndetshme. Është sikur ta këshillosh dikë që ka falimentuar “të fitoj më shumë para” ose t’i thuash dikujt që është në depresion të “të jetë i lumtur” ose “të dilni nga ajo”. Po të ishte aq e lehtë, te gjithe do ta benin.

Karbohidratet ju bejne të trashë .

Humb Peshe:Fillo ketu

Njerëzit kanë konsumuar karbohidrate për një kohë të gjatë. Reduktimi i karbohidrateve -sidomos i sheqerit-do t’ju ndihmojë të humbni peshë, por ju keni nevojë për karbohidrate të shëndetshme në dietën tuaj, kryesisht nga perimet dhe dritherat. Dmth: me pak bukë dhe makarona dhe më shumë fasule dhe perime të pasura me ujë.

Yndyrat jane të keqija.

Humb Peshe:Fillo ketu

Yndyrnat kane marrë një reputacion të keq për dekada të tëra. Në të vërtetë, për aq kohë sa ju nuk e teproni, yndyra nuk do t’ju bëjëne të trashë. Kjo lëndë ushqyese thelbësore e bën ushqimin me shije më të mirë dhe nevojitet që trupi juaj të funksionojë në mënyrë efektive. Por ashtu si ka karbohidrete të mira dhe të këqija, ka edhe yndyra të mira dhe të këqija. Gjysmë  avokado është shumë me ndryshe vaji dhe perimet e rafinuara.

Ushqimi i mëngjesit është i nevojshëm për të humbur peshë.

Humb Peshe:Fillo ketu

Shanset janë që ju të jeni të uritur kur zgjoheni. Ka qenë afër 10 orë që nga vakt juaj i fundit, kështu që shkoni hani! Një sasi e vogël e proteinave në mëngjes do t’ju ndihmojë të mbani gjatë gjithë ditës. Nëse jeni një nga ata njerëz pa shumë oreks kur ngriheni, nuk është shumë e rëndësishme, por përgatituni për të ngrënë diçka të shëndetshme më vonë.

 

Të gjith e dim që kardio na ndihmon për të humbur pesh dhe për të fituar kondicion
por kjo nuk është e gjitha, kardio ndihmon edhe në aspekte tjera si p.sh

 1.  Gjumë më të mirë
 2.  Më shum energji
 3.  Disponim më të mirë
 4.  Rritje të dencitetit të kockave
 5.  Vepron kunder stresit
 6.  Zvoglon rrezikun për semundje të zemres edhe shume lloje të kancereve
 7.  E rrit vetbesimin
 8.  E redukton stresin
 9.  Ndihmon në lirimin nga depresioni dhe ankthi

Pamja është e rëndësishme. Kjo është arsyeja pse ne bejme dush dhe sigurohemi që
të kemi rroba të pasterta dhe me stil.

Megjithatë, shumë njerez bëhen të varur duke ja kushtuar gjith rëndësin se si duken dhe
harrojnë se si në fakt ndjehen.
Nëse shikoni përfitimet e renditura më sipër, të gjithë ato tregojn për ndjenjë më të mirë,jetë më të lumtur dhe
me shumë shendet

Shumë prej nesh harrojnë se të qenit aktiv mund ta përmirësoj jetën tonë.
Lëvizja përreth rrit rrjedhjen e gjakut në muskujt tanë, forcon zemrën dhe mushkëritë
dhe mëson zemrën për të punuar në mënyrë më efikase.

Jo vetëm që, kur ushtroni, bëheni një shembull për të gjithë njerëzit në jetën tuaj.
Sa më shumë që ju shohin duke ushtruar, aq më të motivuar mund të jenë të bëjnë të njëjtën gjë.

Nga 20 minuta në ditë kardio është e mjaftueshme për një jetë më të mirë (ecje, vrapim, ose ngjitje) por nëse qellimi juaj është edhe për të humbur pesh atëher duhet 40 deri 60 minuta në ditë varësisht nga programi juaj ushqimor.

 

Çfarë vlere ofrojnë ushtrimet me topuz në fizikun tonë?

Me siguri e keni parë një topuz në të kaluarën, me shumë gjasa në televizion, e keni parë edhe në palestër por nuk jeni të sigurt se si ta përdorni këtë vegël. Për këtë na ndihmon Grant Weeditz me profesion arkitekt i trupit tek ‘Anatomy 1220’ në Miami, Florida, i cili ka 16 ushtrime të cilat mund t’i inkuadroni menjëherë ne programin tuaj të stërvitjes.

Pra cka e bënë speciale këtë vegël? Weeditz thotë se topuzi ju ndihmon për të kontrolluar më shumë forcën dhe stabilitetin me ngarkesa relativisht të lehta. Duke ngritur pesha të lehta kjo i bie që të kemi më pak stres në nyje dhe gjithashtu kjo vegël shërben si ndihmesë shtesë për të ngritur peshat e rënda. Gjatë procesit të stërvitjes duke përdorur lëvizje dinamike muskujt do të ndërtohen, forcohen dhe zgjaten.

Lëvizjet e preferuara të Weeditz-it me topuz janë lëvizjet anësore, si për shembull zhvendosja anësore dhe zhvendosja anësore me shtrirje, ai i preferon këto sepse janë lëvizjet më të mospërfillura në një program stërvitor standard. Këto ushtrime shpesh janë të shoqëruara me ‘squats’, me peshëngritje dhe ‘lunges’. Lëvizjet apo ushtrimet të cilat nxisin aktivitetin e duarve, krahëve dhe pjesës së pasme (shpinës) ndikojnë që ju të keni një trup më të forcuar dhe me muskuj, dhe sinqerisht do të ju sugjeroja që të gjeni një pajisje apo vegël përafërsisht të njejtë sikurse ‘topuzi fitnesit’ në mënyrë që ju të filloni të vëreni rezultate në trupin tuaj.

Ju mund t’i bëni disa ushtrime me këtë vegël pa pushim dhe ti përsërisni herë pas here për 5 deri në 10 minuta.  Gjatë ushtrimeve ju mund të shpalosni edhe kreativitetin tuaj, në linkun e mëposhtëm keni një shembull nga Weeditz për të filluar me keto stervitje.

Ndonjëherë dhe disa ushtrime apo vegla që asnjëherë nuk i keni menduar të shtoni në programin tuaj të ushtrimeve mund të ndihmojnë që të sjellin rezultate super të mira. Prandaj mos shikoni që të bëni të njejtën rutinë cdo ditë njejtë.

Për më shumë shikoni videon mëposhtë me demonstrime se si të bëni stërvitjet me topuzin e fitnesit.

Disa individë kanë nevojë të bëjnë ushtrime për zgjatje (fleksibilitet) më shumë se të tjerët.

Preferohet që pos individëve të cilët kanë shkallë të lëvizshmërisë së lartë, të gjithë të tjerët të bëjnë së paku 10 minuta zgjatje të formave të ndryshme para çdo aktiviteti eksploziv siç janë kërcimet apo sprinti.

Pavarësisht nivelit të fitnesit dhe moshës, secili individ mund të përfitojë nga ushtrimet e zgjatjeve. Numër i madh i hulumtimeve me persona të moshës mbi 70 vjeçare treguan se ata të cilët bënin ushtrime të zgjatjeve përmirësuan cilësinë në ecje dhe ekuilibër pa marrë parasysh nivelit fillestar të fitnesit të tyre.

Kjo formë lëvizorë konsiderohet të jetë e këndshme, e lehtë, relaksuese dhe jashtëzakonisht e sigurt. Ushtrimet me rregull të zgjatjeve ndihmojnë në mirëmbajtjen e shkallës së lëvizshmërisë dhe ruajtjen e nyjeve në pjesë të ndryshmë të trupit.

Koha më e përshtatshme për ushtrime të zgjatjeve është gjithmonë para dhe pas ushtrimeve si pjesë e fazës së ngrohjes dhe ftohjes së organizmit.

Informohu rreth plan-programeve te Transformohu: Plan Programet

Vera po vjen

AJE GATI me
u transformu?

Kliko me poshtë dhe mëso si ta ndertosh dhe mirmbash një fizik
si të aktorve të hollivudit

FILLO trANSFORMIMIn tANI!!

Këshillat e fundit

Vera po vjen

AJE GATI me
u transformu?

Kliko me poshtë dhe mëso si ta ndertosh dhe mirmbash një fizik
si të aktorve të hollivudit

FILLO trANSFORMIMIn tANI!!