Pemët për stinën e vjeshtës

Moti ka filluar të ftohet por produktet që do të zgjidhni do të ju ngrohin. Këto pemë të mrekullueshme për këtë stinë mund ti keni në kopsht në sera të mbuluara, ose mund ti gjeni lehtësisht në supermarkete. Ato janë arsyetime perfekte për të gatuar në netët e ftohta.

1. Molla

Të ëmbla apo të tharta, mollët janë të shkëlqyera për tu ngrënë të pa gatuara apo të pjekura në një pjatë të shijshme. Vetëm sigurohuni që të hani lëkurën pasi aty përfshihen shumë vitamina.

2. Dardha

Ëmbëlsia dhe lëngshmëria e bënë këtë frute shumë të mirëpritur. Gatimi mund ta nxjerrë shijen e tyre të pabesueshme prandaj provojeni të gatuar ose të zier pa lëvore.

3. Kungulli

Një kungull tipik dimri mund të përdoret më shumë se vetëm një “frikësues” për natën e shtrigave. Shija e tij e ëmbël dhe cilësia e lagështisë e bënë atë ideal për pite, ëmbëlsira përfshirë edhe pudingun.

4. Kivi

Përdoreni këtë frute të ëmbël tropikal për ti shtuar shijen recetave tuaja. Përzihet shumë mirë me dredhëza, pjepër dhe portokaj dhe mund të kombinohet me ananas për të bërë xhem.

5. Mandarinat

Këto agrume të vogla e të ëmbla mund të përdoren si freskuese në të gjitha recetat. Shija e preferuar është ajo e përbërë nga kombinimi me bajame, hurma dhe mjaltë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *