Receptë për lehonat – femrat në periudhën e post-lindjes: Sallatë me mish qurre

Sallata me mish qurre është e shkëlqyeshme, e pasur me proteina për të ngirë gjatë ditës. Kjo receptë nuk përmban yndyrëra, por mban shijen klasike që ju do t’a pëlqeni.

Sallatat janë më shumë se të shëndetshme të mbushura me patate, kastraveca, dhe lakër. Sallata ime me qurrë, përbëhet nga mishi i qurrës i përzier me jogurt grek. Shtimi i perimeve si selina, dhe qepët e gjelbërta përmbajnë një cilësi më të mirë të ushqimit, uthull molle, mustardë Dijon i japin një shije të thartë kësaj sallate. Është nje recept që e tërë familja do të kënaqet duke e konsumuar!
Përbërësit:

 • Gjoks qurre (0.5 kg)  1
 • Mustard Dijon (8 lugë çaji) 2
 • Jogurt grek pa yndyrë (1 çerek e gjysmë tas)  3
 • Uthull molle (4 lugë çaji)  4
 • Ëmbëlsues (Truvia, Xyliton, etj – 4 lugë çaji) 5
 • Krip (1 lugë çaji)  6
 • 5-6 qepë të gjëlbërta të copëtuara    7
 • 6-8 selina të copëtuara  8

Gatimi

 1. Vendosni qurrën në ujë në një tenxhere të mesme dhe lëshojeni të vlojë. Pastaj zvogëloni temperaturën e vlimit duke e mbuluar me kapak, dhe e leni 30 minuta të zihet.
 2. Në ndër kohë, copëtoni qepë të gjelbërta dhe selina.Vendosini në një tas dhe lëjeni anas tasin. Në një tas tjetër të vogël, shtoni mustard Dijon, jogurt Grek, uthull, ëmbëlzues dhe krip, dhe përziejini mirë deri sa të jeni përzier plotësisht.
 3. Copëtoni mishin e qurrës në copa të vogëla dhe vendosini në një tas të madh. Shtoni qepët e copëtuara, dhe selinën si dhe përbërësit tjerë që i keni parapërgatitur. Përzijini deri sa të jeni përzier mirë.
 4. Vendoseni në frigorifer menjëherë. Mbajeni sallatën për 2 javë në frigorifer deri sa të jetë ftohur mirë.

Fakte ushqyese:

Nëse konsumoni: gjysmë gotë të receptit do të përfitoni:

 • Kalori: 117
 • Gjithsej yndyrëra: 1 gramë
 • Gjithsej karbohidrate: 8 gramë
 • Proteina: 20 gramë

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *