Uji dhe rëndësia e tij e vecantë në shëndetin tonë

Nëse ju konsumoni dy litra ujë në ditë menjëherë do të ndjeni dallimin: lëkurë te shkelqyeshme, humbje peshe, më pak celulitit, imunitet më të mirë dhe sasi të madhe të energjisë ne aktivitetet tuaja! Uji është element jetesor dhe shume i rëndësishëm për ruajtjen e shëndetit dhe mund të revolucionarizojnë jetën tonë. Ne kemi nevojë për  ujë çdo ditë për të mbijetuar,kjo eshte e qarte, por cfare ne injorojmë vazhdimisht eshte kerkesa e trupit tone per sasi më të larta të ujit sesa thjesht per te mbijetuar.

Sipas studimeve, 90 për qind e njerëzve janë të dehidruar,(per tet ardhur keq) qe do te thote trupi i personave ne studim ka shumë më pak ujë sesa është e nevojshme për trupin. Nje tjeter rezultat mahnites ishte qe vetëm pesë gota ujë në ditë mund të reduktojë në mënyrë drastike rrezikun e kancerit të gjirit me 79% si dhe të kancerit të zorrës së trashë me 45%. Për shkak të dehidratim nga dita në ditë gjithnjë e më shumë njerëz ankohen për lodhje, dhimbje koke, lëkurë të thatë, imunitet të ulët, celulitit, probleme peshe…etj.

Trupi ynë perbehet nga 75% uje, por në qoftë se niveli bie me vetëm 2 për qind atehere ai dehidratohet cka ngadaleson metabolizmin dhe ul efikasitetin ne pune.

Ekspertët rekomandojnë të paktën dy litra ujë në ditë. Kërkon dy deri tre ditë qe trupi te mesohet te perdore ne menyre eficente kete sasi.Kjo do te thote qe nese ju pini per 3 dite ne vazhdimesi 2 apo me shume litra uje fillimisht mund te keni dhimbje barku,ndjesi te vjellurit si dhe urinim te shpeshte. Për performancën më të mirë, ju duhet të përmbahen disa rregullave të thjeshta:

Merrni të paktën dy litra ujë në ditë në qoftë se jetoni ne vende me temperatura te larta ose gjate veres dhe rriteni konsumin e ujit me të paktën nga nje gote ne dite. Fillimisht nuk rekomandohet uji i gazuar por me vone mund ta perdorni lehtesisht ne diten tuaj.

Keshilla praktike:

  • Më ideale është të pirurit e një gotë me ujë në orë.
  • Gjatë dhe pas stevitjes, rriteni sasine e marrjes se ujit.   
  • Kafe, çaj, alkool dhe lëngje frutash nuk numërohen në ujë.   
  • Sapo te coheni pini nje gote uji,qofte ne mengjes apo dhe pas gjumit te drekes.
  • Pini një gotë ujë para drekës dhe darkës për të ulur oreksin.
  • Sigurohuni që të merrni një litër e gjysmë ujë brenda 18 orëve.
  • Disa ushqime të përmbajë deri në 50 për qind ujë, dhe disa edhe deri në 95 për qind.

Edhe pse shume ushqime njekohesisht sigurojne nevojat ushqimore dhe hidratim, ju duhet të pini dy litra ujë në ditë. Në veçanti, shmangni diuretics, sepse ndikojne ne nxjerrjen e ujit nga trupi. Ktu perfshihen pijet alkoolike, pijet me kafeinë(redbull), coca cola, kafe dhe çaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *